פענוח CT עמוד שדרה מותני

MRI degenerative spine disease and disk herniation

עמוד השדרה המותני הוא החלק התחתון של עמוד השדרה. יש בו חמש חוליות שהן אלה שנושאות את משקל פלג הגוף העליון, ובגלל העומס המוטל עליהן הן מועדות לפגיעה. הרגישות הרבה של עמוד השדרה באופן כללי, ושל האזור המותני בפרט, מחייבת בירור יסודי בכל מקרה שבו יש חשש לפגיעה עקב טראומה חיצונית או מחלה – כדי שניתן יהיה להבין בדיוק מהו המצב ולהחליט על תוכנית טיפול בהתאם. בעמוד זה תמצאו מידע על המצבים הרפואיים שבהם נדרשת בדיקת CT עמוד שדרה מותני וכן המלצות לגבי פענוח מיטבי של הממצאים.

המצבים שבהם מומלצת בדיקת CT עמוד שדרה מותני

מצב אחד שבו תתבצע הבדיקה הוא כשישנם כאבים בגב התחתון ורוצים לוודא מהו מקורם. אופציה נפוצה היא פריצת דיסק, וזאת משום ששני המיקומים העיקריים שבהם מתרחשת תופעה זו הם בין חוליה L4 ל-L5, שתיים מהחוליות שמרכיבות את עמוד השדרה המותני, ובין L5 לבין לבין S1 (אחת מחוליות העצה).

מצב אחר שבו CT עמוד שדרה מותני היא בדיקת הדימות המומלצת הוא לקראת ניתוח או הליך פולשני אחר. במקרים אלה מטרת הבדיקה היא לספק למנתח את כל המידע שהוא זקוק לו כדי לתכנן את ההליך באופן אופטימלי.

עוד מקרים שבהם תתקיים בדיקה ובהתאם נדרש פענוח CT עמוד שדרה מותני ללא רבב הם כשיש חשד לגידול באיבר זה, או כשכבר נמצא גידול ורוצים לבחון הצלחת טיפול מסוים או חלילה התפשטות של התאים הסרטניים.

מדוע ישנה חשיבות רבה לפענוח CT איכותי?

בדיקת ה-CT עצמה אורכת דקות בודדות ולא גורמת לכאב או תופעות לוואי. כן תיתכן אי נוחות מסוימת עקב השהות בתוך המכשיר, אבל כאמור היא נמשכת זמן קצר בלבד. כמו כן בדרך כלל אין צורך בחומר ניגוד. המרכיב החשוב באמת הוא הפענוח. 

מי שמקבל לידיו את ממצאי מכשיר הטומוגרפיה הממוחשבת ואמור להפיק מהם את המסקנות הנכונות הוא הרדיולוגים שמעסקים במכונים השונים שמבצעים בדיקות CT. מדובר כמובן באנשי מקצוע שעברו את ההכשרות הנדרשות, אבל מצד שני עקב מצוקת כוח האדם ועקב המחסור ברדיולוגים בישראל, לכל פענוח CT עמוד שדרה מותני מוקצה פרק זמן קצר – והעומס עלול לגרום לשגיאות.

למעשה, לא רק ש”עלולות” להיגרם שגיאות, אלא שלפי מחקרים שונים ב-10-20% מהמקרים אכן יש שגיאה בפענוח. הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון ולמעשה להבטיח פענוח מדויק לחלוטין, ובהתאם טיפול מיטבי אם יש צורך בכזה, היא שירות פענוח CT פרטי שמספקת נוירו-רדיולוגית בכירה ומנוסה.

פענוח CT עמוד שדרה מותני
5 (100%) 2 votes
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים