בדיקת MRI עמוד שדרה לילדים

לעמוד השדרה תפקיד מרכזי בהתפתחות הפיזית של ילדים, וכל ליקוי בו עלול להוביל ליציבה לא תקינה, קשיים בהליכה, הפרעות התפתחותיות נוספות ובמקרים מסוימים גם כאבים. כשישנו חשד לבעיות מבניות בעמוד השדרה של ילד הבדיקה המומלצת היא MRI – הן בשל רמת הדיוק המרבית שלה והן בזכות העובדה שבמהלכה הנבדקים לא חשופים לקרינה מייננת (שגם ברמות נמוכות עלולה להיות מזיקה לגוף הרגיש מטבעו של הילד).

שני מצבים רפואיים ספציפיים שבהם יש לבצע בדיקת MRI לילדים הם סקוליוזיס (עקמת) ומלפורמציות מולדות של מערכת העצבים המרכזית בחוט השדרה.

מהי עקמת ומתי נדרשת בדיקת MRI של עמוד השדרה?

עקמת (סקוליוזיס – Scoliosis) הינה תופעה לא מאוד נדירה: אצל 3 עד 5 מכל אלף ילדים עמוד השדרה מתאפיין בעיוות שגורם להטייתו הצידה. חשוב לציין כי ישנה הטיה מסוימת של כל עמוד שדרה, שניתן להבחין בה כשמביטים על האדם בפרופיל. במקרה של עקמת שאינה טבעית היא תיראה לעין גם כשמתבוננים בילד מקדימה או מאחורה, ולא רק מהצד.

ברוב המקרים לעקמת ישנו מקור גנטי והיא מופיעה אחרי גיל 10. יחד עם זאת סקוליוזיס עשויה להופיע גם בגילאים צעירים יותר. אצל בנות הסימפטומים משמעותיים יותר ועל כן 90% מהפניות לטיפול בעקמת הן של בנות.

כאמור ניתן לזהות עקמת בילדים באמצעות התבוננות. בחלק מהמקרים מי שמסב את תשומת הלב של ההורים הם מורים לספורט, שמזהים אצל הילד קשיים ביציבה או מנח לקוי של הגוף.

בדרך כלל לא מטפלים בעקמת קלה (זווית של עד 10 מעלות) אבל מקפידים על מעקב כדי שאם היא תחמיר ניתן יהיה לתת מענה מידי. עקמת בינונית (עד 40 מעלות) תטופל באופן שמרני, באמצעות חגורה ייעודית, ובמקרים חמורים (סקוליוזיס של 50 מעלות ומעלה) תישקל האופציה של ניתוח.

לא בכל מקרה של עקמת נדרשת בדיקת MRI – לעתים די בצילום פשוט כדי לזהות את מיקומה המדויק של העקמת ואת מידת הנטייה. כשישנה עקמת לא אופיינית או כשממצאים נוספים מחייבים בירור מעמיק יותר, ההמלצה תהיה סריקת MRI.

בכל מקרה בדיקת MRI לילדים עם עקמת מספקת תמונת מצב מדויקת ומלאה של כל מרכיבי עמוד השדרה, ובוחנת האם ישנן מלפורמציות נוספות, ובהן למשל בעיה בשורשים של עמוד השדרה.

מה עוד מדגים MRI עמוד שדרה?

חוט השדרה עובר בתוך עמוד השדרה, לאורך רוב אורכו. נקודת המוצא שלו היא החלק התחתון של גזע המוח והוא מסתיים בחוליות המותניות. חוט השדרה מכיל תאי עצב שמאפשרים תקשורת בין המוח לבין האיברים, ובנוסף הוא שולט על רפלקסים שונים.

ליקויים מבניים מולדים בחוט השדרה עלולים לבוא לידי ביטוי בהליכה לא תקינה ובהפרעות התפתחותיות אחרות – במקרים אלה הבדיקה הנדרשת היא MRI עמוד שדרה עם התמקדות בחוט השדרה.

בנוסף מומלצת בדיקת MRI לילדים כשישנו חשד לחוט שדרה עגון (Tethered Cord) – מצב שבו חוט השדרה מקובע לחוליות התחתונות, ועל כן אינו יכול לצמוח באופן תקין. תופעה זו עלולה להוביל לפגיעה עצבית, וכדאי לדעת שניתן לזהות אותה כבר לאחר הלידה.

בדיקת MRI עמוד שדרה לילדים

מדוע ישנה חשיבות רבה לפענוח איכותי של בדיקת MRI לילדים?

בדיקת MRI עמוד שדרה לילדים הסובלים מעקמת או ממומים מולדים בחוט השדרה היא כאמור הבדיקה המדויקת ביותר הקיימת כיום.

על-מנת שרמת הדיוק הגבוהה של מכשיר ה-MRI תבוא לידי ביטוי מלא, חשוב מאוד שגם הפענוח של הממצאים יהיה איכותי – רק על סמך פענוח שכזה יוכל הרופא המטפל לקבל את כל המידע הדרוש לו כדי לגבש תוכנית טיפול מיטבית.

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

בדיקת MRI עמוד שדרה לילדים
4.5 (90%) 2 votes