CT ראש – למה נועדה הבדיקה

המוח הוא האיבר החשוב ביותר בגוף האדם. בכל מקרה שבו ישנו חשש כי נגרם נזק לאחד המרכיבים השונים של המוח נדרש אבחון מדויק להפליא ומפורט, ואחת הדרכים המומלצות לעשות זאת היא באמצעות בדיקת CT של הראש. CT ראש עשויה להיות אמצעי הדימות המומלץ גם במקרים של חשד לפגיעה בארובות העיניים, העיניים עצמן או הסינוסים. חשוב לציין כי מכשיר הסי.טי, שפעולתו מבוססת על קרני רנטגן, מאפשר לבדוק את פנים הראש באופן לא פולשני וללא כאב, ועוד יתרון חשוב של בדיקה זו הוא הממצאים המפורטים, כולל של המבנים האנטומיים העדינים והקטנטנים ביותר. להבטחת מקסימום תועלת כדאי להפקיד את הפענוח של הממצאים בידי נוירורדיולוג/ית מוסמכ/ת, ובפרט כשמדובר על מצבים רפואיים מורכבים (ולמעשה, כשמדובר בפנים הראש שלנו, כמעט תמיד זהו מצב רגיש שמחייב פענוח ללא רבב).

באילו מצבים רפואיים CT ראש היא אמצעי הדימות המומלץ?

CT ראש נועדה כאמור למצבים רפואיים מורכבים הקשורים אל פנים הגולגולת, המוח והעיניים:

גידולים במוח

גידולים במוח עלולים להתפתח באיבר עצמו, לרוב בתאי הגלייה (תאים שתפקידם הוא להגן על תאי עצב ולתמוך בהם), או להיווצר כתוצאה מגידול באיבר אחר ששלח גרורות. בכל מקרה נדרש אבחון מדויק על-מנת להבין את היקף הגידול ואת האזורים במוח עליהם הוא משפיע, ולגבש תוכנית טיפול בהתאם.

שבר בעצמות הגולגולת או בעצמות הפנים

חבלות בגולגולת או בפנים עלולות לא "רק" להוביל לשבר בעצמות אלא לגרום גם לפגיעה תוך מוחית, ואם ישנו חשד כזה מומלצת בדיקת CT כדי לשלול את החשד או לאשש אותו ולטפל בהתאם.

דימום תוך מוחי

דימום תוך גולגלתי הוא מצב מסכן חיים שעלול להיגרם משתי סיבות: חבלה חיצונית בגולגולת, או מפרצת, כלומר התבקעות כלי דם שהתרחב יתר על המידה. בכל מקרה ממד הזמן הוא קריטי, ועל כן ישנה חשיבות רבה במיוחד למהירות שבה מכשיר CT מספק ממצאים.

הידרוצפלוס

מחלה שנגרמת עקב קושי לנקז נוזלים מהמוח ומחוט השדרה, כך שבאיברים רגישים אלה מצטברת כמות גדולה של נוזלים – שגורמת ללחץ תוך-גולגלתי גבוה. בין הגורמים להידרוצפלוס: מום מולד, טראומה (לגולגולת או לעמוד השדרה), חסימה במנגנון הניקוז, ייצור עודף של נוזלים וגידול. ניתן לטפל במחלה באמצעות הליך כירורגי מורכב או לטפל בתסמינים בעזרת תרופות – ובכל מקרה הטיפול נשען על אבחון באמצעות CT ראש.

שבץ מוחי

מצב מסכן חיים שנגרם עקב הפרעה משמעותית ופתאומית באספקת הדם למוח. הדמיה באמצעות CT מאפשרת לצוות הרפואי להבין את היקף הנזק ולקבוע תוכנית טיפול בהתאם.

בעיות שמיעה

במקרים מסוימים תתבצע סריקה של הראש בנוסף על CT של תעלות השמע, שהוא הבסיס לטיפול בבעיות שמיעה.

זיהומים בארובות העיניים ודלקות בסינוסים

זיהומים בארובות העיניים הם לרוב תוצר של דלקת בסינוסים (שבאות לידי ביטוי גם בכאבים חדים בפנים, ובפרט במצח, ברקות ובשיניים העליונות). פגיעה בארובות העיניים עלולה להוביל לבלט בעפעף, לבצקות סביב העין ולחום גבוה. על-מנת לאבחן עד כמה חמור הזיהום ובהתאם איך לטפל בו, אמצעי הדימות המומלץ הוא CT.

כאבי ראש כרוניים או הפרעה בחשיבה, בתחושה או בהתנהגות

בדיקת CT ראש נדרשת כגם כשישנם כאבי ראש ממקור לא ברור, ובמקרים שבהם אדם מדווח על שינויים משמעותיים בחשיבה, בהתנהגות או בתחושות שונות, והרופא המטפל סבור כי ייתכן שהם נובעים מפגיעה מוחית.

איך מתבצעת בדיקת סי.טי של הראש?

כאמור פעולתו של ה-CT מבוססת על קרני רנטגן. הנבדקים שוכבים על מיטה צרה בתוך המכשיר, מבלי לזוז (לעתים מתבקש האדם שבתוך ה-CT גם לעצור את נשימתו לכמה שניות), ובזמן זה הם מצולמים באמצעות הרנטגן ממספר רב של זוויות. בחירת זוויות הצילום נעשית בהתאם לממצאים שאותם מבקש הרופא המטפל, על-מנת להגיע לאבחון המדויק ביותר של המצב הרפואי, והתוצאה היא אוסף צילומי רנטגן שמרכיבים ביחד תמונה תלת ממדית של פנים הגוף. במקרה של CT ראש – של הנעשה בתוך הגולגולת של הנבדק/ת.

בדיקת CT זו נמשכת דקות ספורות בלבד – לרוב 3 עד 10 דקות – ובמרבית המקרים ניתן לחזור לשגרה הרגילה מיד בתום השהות במכשיר. בחלק מבדיקות ה-CT נעשה שימוש בחומר ניגוד, שתפקידו הוא להפוך את הממצאים לברורים יותר (כשבכל מקרה מומלץ כאמור פענוח ע"י נוירורדיולוגים מנוסים ובפרט בעלי ניסיון בדימות של הראש). חומר הניגוד ניתן בשתייה או בזריקה. נבדקים בעלי רגישות ליוד, וכאלה אשר סובלים מאסתמה, מחלות כליה, סוכרת, בעיות בבלוטת התריס או מחלת לב, חייבים לעדכן את צוות המכון בו מתבצעת הבדיקה.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
בדיקת CT
CT אנגיוגרפיה

CT ראש – למה נועדה הבדיקה
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים