עלות MRI פרטי – מתי צריך והאם כדאי?

CT11

תחום הדימות הרפואי חווה קפיצת מדרגה משמעותית מאוד בסוף המאה הקודמת, כשאל המכשירים שתכליתם מבט אל תוך גוף האדם הצטרפו ה-CT ובפרט ה-MRI. פיתוח אמצעי דימות אלה אפשר לרופאים בכל רחבי העולם להגיע לאבחונים מדויקים להפליא ולהתאים למטופלים את הטיפולים האופטימליים עבורם. גם בישראל מנצלים כמובן את האיכויות הגבוהות של מכשירי הדימות בתהודה מגנטית, אבל ישנה גם מגבלה משמעותית: המספר הנמוך יחסית של מכשירי MRI ביחס למספר התושבים בארץ ולצורך בבדיקות מתקדמות אלה. מגבלה נוספת היא המחסור ברדיולוגים, אותם אנשי מקצוע שאחראים על הפענוח של הממצאים. במאמר זה נסקור מידע אודות עלות MRI פרטי. 

התוצאה בשל חוסר במכשירי MRI גורמת לתורים והמתנות ארוכות מאוד לבדיקה ואף לפענוח התוצאות. במקרים אחרים חולים נשלחים לבדיקות אחרות ולא ל-MRI. הפתרון במקרים אלה עשוי להיות בדיקת MRI פרטית, ובעמוד זה תמצאו הסברים לגבי מהות שירות זה, באילו מקרים הוא מומלץ ומהי עלותו.

מהי בדיקת MRI פרטית?

כשמדברים על MRI פרטי ישנן למעשה שתי משמעויות אפשריות: האחת היא לעבור את הבדיקה באופן עצמאי ומבלי שקופת החולים תממן אותה, והשנייה היא להעביר את הפענוח בלבד לנוירורדיולוגית פרטית.

הסוג הראשון של בדיקות ה-MRI הפרטיות הוא מענה להעדפה של קופות החולים להפנות את המטופלים לבדיקות CT, שעלותן נמוכה בהשוואה לבדיקות ה-MRI. חשוב להדגיש שגם CT היא בדיקה מדויקת, אבל בכל זאת ישנם מצבים שבהם ה-MRI עדיפה ועוד שיקול לטובת הדימות בתהודה מגנטית הוא שבדיקה זו לא חושפת את הנבדקים לקרינה בעייתית.

הסוג השני של ה-MRI הפרטי מספק מענה לבעיות של  איחור באבחון וחוסר אבחון נכון של בדיקות הדימות . עפ"י מחקרים שונים קיים שיעור טעות מסויים שתלוי בעומס ובנסיון של הרדיולוג המפענח . פענוח MRI באופן פרטי על ידי נוירורדיולוג מומחה נותן מענה מיטבי לבעיות אילו ומאפשר פענוח אמין מהיר זמין נכון ומדוייק של הבדיקה.

מתי כדאי לבצע MRI באופן פרטי?

ישנם שני סוגי מצבים שבהם מומלצות האופציות השונות של MRI פרטי:

א. במצבים רפואיים מורכבים ורגישים וכשקופת החולים מסרבת להפנות את האדם ל-MRI, או כשזמן ההמתנה לתור פנוי ארוך מאוד. במקרים אלה לפני שקובעים MRI פרטי כמה עולה הבדיקה היא כמובן שאלה מתבקשת, אבל למרות שהתשובה היא סדר גודל של 2,000-3,000 ש"ח כדאי כן לשקול את האופציה כדי לא לסכן את הבריאות שלא לצורך.

ב. כשרוצים להיות בטוחים מעל לכל צל של ספק שהתוצאות נכונות. במקרים אלה הפנייה הנכונה היא לשירות פענוח MRI באופן פרטי, שגם הוא כמובן לא ניתן בחינם – אבל מצד שני הוא מונע מצבים שבהם אדם בריא עובר טיפול קשה ורווי בתופעות לוואי שלא לצורך, וכן מצבים שבהם אדם חולה לא מקבל את הטיפול שהוא זקוק לו עקב טעות  בפענוח.

עלות MRI פרטי – המחיר שווה את התמורה

כאמור כשישנה התלבטות האם לעבור MRI פרטי העלות היא השאלה העיקרית. אחת לזמן מה מתפרסמות בתקשורת כתבות על בתי חולים שמציעים בדיקת MRI ללא תור תמורת כמה אלפי שקלים, וזהו כאמור גם הסכום שתשלמו אם אין לכם הפניה מקופת החולים. ביטוח בריאות איכותי עשוי לכסות את עלות הבדיקה ולכן כדאי להתייעץ גם עם סוכן ביטוח.

לגבי פענוח MRI פרטי מחיר השירות משתנה בהתאם למטרת הבדיקה. בכל מקרה חשוב לבחון את יחס העלות תועלת, שכוללת גם את הוודאות שהבדיקה פוענחה ללא רבב וגם את הקיצור המשמעותי של פרק הזמן עד לקבלת התוצאות – במקום להמתין עד שבועיים, תקבלו תשובות מפורטות תוך 24 שעות! ד"ר סיגל טל מומחית בבדיקת ופענוח תוצאות MRI במהירות בתוך יממה אחת בלבד!

עלות MRI פרטי – מתי צריך והאם כדאי?
4 (80%) 6 votes
1 תגובה

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים