איך MRI עמוד שדרה עוזר במקרים של פריצת דיסק?

כאבי גב הם אחת הבעיות הנפוצות ביותר הקיימות כיום: כמעט כולנו (בין 80 ל-90%) נסבול מהם בשלב מסוים של החיים כשאחת הסיבות העיקריות לכך היא מצב הנקרא פריצת דיסק.

בדיקת MRI של עמוד השדרה מאפשרת אבחון מדויק, כלומר האם הכאבים אכן נובעים מפריצה שכזו, ואם כן מהו מיקומה המדויק ועד כמה היא חמורה – כך שהרופא המטפל יוכל לדעת כיצד עליו לנהוג כדי לעזור לאדם הסובל מכאבים לחזור לשגרה תקינה ותפקוד מלא.

חשוב להדגיש שלא מספיק לעבור את הבדיקה המתקדמת אלא חשוב גם האבחון המקצועי ע"י רדיולוג מנוסה ומיומן.

מהי בעצם פריצת דיסק?

עמוד השדרה מחולק ל-5 אזורים: בתחתיתו נמצאת עצם הזנב שמזכירה לכולנו כי פעם גם לנו היה זנב, מעליה העצה (שנקראת גם סקרום), עוד יותר למעלה עמוד השדרה המותני (החלק שמחזיק בעצם את פלג הגוף העליון), מעליו עמוד השדרה החזי ובחלק העליון עמוד השדרה הצווארי שמחזיק את הראש. בחלק הצווארי 7 חוליות, בחזי 12 (שמחוברות לצלעות), המותני ובעצה 5 חוליות ואילו בעצם הזנב בדרך כלל 4 חוליות אם כי ישנם גם מצבים שבהם יש 3 או 5 חוליות.

לכל אחת מהחוליות יש שם שמורכב מאות וספרה, בהתאם לחלק אליו היא שייכת ולמיקומה באותו חלק. כך למשל חוליות עמוד השדרה הצווארי הן C1, C2, C3 וכך הלאה עד C7, החוליות המותניות נקראת L1 עד L5, וחוליות הסקרום הן S1 עד S5.

בתוך החוליות עובר חוט השדרה, שדרכו זורמת כל התקשורת בין המוח לבין האיברים השונים (בשני הכיוונים). באופן טבעי פגיעה בחוט השדרה עלולה לגרום לנזק חמור מאוד, ועל כן החוליות מגנות עליו. החוליות עצמן מופרדות זו מזו באמצעות סחוסים שתפקידם הוא לספוג את הלחצים והזעזועים שאנחנו חווים. סחוסים אלה הם בצורה של דיסק ועל כן נקראים דיסקים. פריצת דיסק היא מצב שבו עומס רב מדי על אחד הסחוסים מוביל להתבקעות שכבות הסחוסים עד שבסופו של דבר חש האדם כאב עז – ומן הסתם גם ימצא עצמו עובר MRI עמוד שדרה כדי לאבחן במדויק את מצב הגב.

אילו פריצות דיסק הן הרווחות ביותר?

באופן עקרוני פריצת דיסק עלולה להתרחש בין כל 2 חוליות מתוך ה-33 הקיימות, אולם ישנם 2 מקומות שבהם מתרחשות קרוב ל-90% מכלל פריצות הדיסק: בין חוליה S1 לבין חוליה L5 (כלומר בין החוליה העליונה בעצה לבין זו התחתונה של עמוד השדרה המותני) ובין חוליה L5 לבין חוליה L4 (כלומר בתחתית עמוד השדרה המותני). מקום רווח נוסף (קרוב ל-10% מהמקרים) הוא מעט למעלה יותר, בין חוליה L4 ל-L3.

במקרה הראשון, כשהפריצה היא בין S1 ל-L5 האינדיקציה הראשונית היא כאבים בצד החיצוני של כפותה רגליים, בצד האחורי של השוקיים ומתחת לברך. במקרה השני (פריצת דיסק בין L5 ל-L4) הסימפטום הנפוץ הוא כאב בצידי הירכיים והשוקיים, ובגב כפות הרגליים בין הבהונות לאצבעות הסמוכות אליהן.

בכל מקרה נדרשת בדיקת MRI עמוד שדרה כדי לספק תמונת מצב מלאה ומדויקת בדרך לטיפול והחלמה.

למידע נוסף על בדיקות ה MRI השונות:

איך MRI עמוד שדרה עוזר במקרים של פריצת דיסק?
5 (100%) 1 vote
0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים